BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!
Reklam
Reklam
Reklam
Dyt. Melisa Leyla Sarıtekeli

Dyt. Melisa Leyla Sarıtekeli

Diyetisyeniniz Uyarıyor!
  • Instagram

BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!

19 Temmuz 2021 - 16:23

Herkese merhaba J Hepimizin bildiği üzere kurban bayramı yaklaştı. Zaten öncesinde bayram tatili kaç gün, bayramda ne keseceğiz, ne ikram edeceğiz, bayram temizliği gibi telaşlar bizde neredeyse 30 gün öncesinden başlıyor. Bayramlar bizim için özel günlerdir, büyük aile bir araya gelir, büyük sofralar kurar, geleneklerimizi hatırlar, büyüklerimizden bol bol eski günleri dinleriz.


Tabi kurban bayramı deyince gözümüzün önüne kalabalık aile sofralarımızı süsleyen mangal, kavurma, tatlı, çerezler gelmektedir. Peki bayramda doğru beslenme adına neler yapmalıyız, neler yemeliyiz hep beraber bakalım. Bu telaşta öğün sayımız, öğün saatimiz, öğünlerimizin içeriği ne yazık ki değişmektedir.
Kurban bayramında ramazan bayramından farklı olarak şeker ve tatlı tüketimine ilave kırmızı et tüketimi de önemli miktarda artmaktadır. Özellikle şişmanlık, kalp-damar, diyabet ve mide rahatsızlığı olan kişilerin beslenmelerine gösterdikleri dikkat daha da artmalıdır.Kırmızı et vücudumuzdaki proteinlerin yapıtaşı olmakla birlikte içeriğindeki vitamin ve mineralle beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücudumuzun demir depolarının dolması ve demir emilimini artırması için etin C vitamini içeren besinlerle birlikte alınması gerekmektedir. Yani bayramda tükettiğimiz etin yanında salata ya da sebze yemeği bulundurmak etin içerdiği demirin vücudumuzda kullanılmasını artıracaktır.


Etler sindirimi zor besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların sert olması pişirme ve sindirimi zor olması nedeniyle özellikle mide ve bağırsak rahatsızlığı olan kişiler eti hemen tüketmemeli buzdolabında birkaç gün dinlendirdikten sonra kızartma veya kavurma yerine haşlama ya da ızgara yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Ayrıca yağlı etlerin kolesterol içeriği yüksek olduğu için etlerin yağsız olan kısımları tercih edilmelidir.
Genel olarak bayrama güzel bir kahvaltıyla uyanmalı, şekerleme ve hamurlu tatlılardan uzak durmalı –hamurlu tatlı yerine meyveli ya da sütlü tatlılar tercih edilebilir-, porsiyon kontrolünü sağlamalı, suyumuzu ihmal etmemeli, asitli içecek tüketiminden uzak durmalı, taze sebze-meyve tüketmeyi unutmamalı, geç saatlerde ağır besinler tüketmekten kaçınmalıyız. Özellikle bayramın böyle sıcak bir havaya denk gelmesi günlük su tüketimimizin en az 2.5 litre olmasını gerektirmektedir.Bu noktalara dikkat etmezsek  sindirim güçlüğü, kabızlık, bulantı mide rahatsızlıkları, kalp çarpıntısı, tansiyon yükselmesi gibi sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Herkese mutlu bayramlar dilerim.
 

  • Reklam
Bu yazı 352 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum