Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇİMENTO KARTELİNE KARŞI MÜTEAHHİTLER İŞ DURDURMA KARARI

Son yıllarda Çimento ve Demir’de müteahhitlere karşı oynanan spekülatör davranışlar hem konut fiyatlarını hem de inşaatların alt yapı çalışmasında yüksek maliyetler teşkil etmekteydi.

ÇİMENTO KARTELİNE KARŞI MÜTEAHHİTLER İŞ DURDURMA KARARI

Son yıllarda Çimento ve Demir’de müteahhitlere karşı oynanan spekülatör davranışlar hem konut fiyatlarını hem de inşaatların alt yapı çalışmasında yüksek maliyetler teşkil etmekteydi.

ÇİMENTO KARTELİNE KARŞI MÜTEAHHİTLER İŞ DURDURMA KARARI
06 Eylül 2021 - 09:43
Reklam

Bu durum karşısında Anadolu Müteahhitleri ayağa kalktı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonunu harekete geçirerek ülke genelinde büyük bir tepki dalgasının altına imza attı. Aynı anda tüm müteahhitler 9 Eylül ‘de başlayacak 15 gün İŞ DURDURMA kararı aldı.. Antalya’da  bu tepkiye destek vererek hareket eden Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği tüm üye müteahhitleri ile birlikte bu eyleme katılarak yapılan haksızlıklara karşı tepkisini ortaya koyan müteahhitler  arasında yer aldı.
 
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı  ve İMKON Yönetim Kurulu Üyesi Atılgan Sert yaptığı açıklama da şunları söyledi, “ Son dönemde ülke gündeminde ve sosyal medyada fazlasıyla konuşulan #ÇİMENTOKARTELİNE karşı derneğimizin bağlı bulunduğu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde başlatılması kararlaştırılan İŞ DURDURMA ÇAĞRISI na destek verdik. Şahsım İMKON Yönetim kurulu üyesi; ANTMUTDER Yönetim Kurulu Başkanı olarak Antalya meslektaşlarımızı temsilen İMKON Yönetim Kurulu Toplantısına katılarak yaşanan bu fahiş uygulamanın durdurulması için tam destek verdi” dedi
 
Atılgan Sert, “Yaklaşık 1 yıldır fiyat artışlarının önünü kesme mücadelemizde geldiğimiz nokta budur.  İnşaat ana kalem malzemeleri demir ve çimento başta olmak üzere girdi maliyetlerinin artması ile sektörde büyük bir krizin içerisinde mücadele ediyoruz. Bu sıkıntıların çözümü noktasında İMKON’a bağlı 51 il ve 4 federasyonun inşaat maliyetleri üzerine çıkardığı ortak rapor 21.05.2021 tarihinde TİCARET BAKANIMIZ Sn. Mehmet MUŞ makamında ziyaret edilerek İMKON Genel Başkanımız Sn. Tahir TELLİOĞLU tarafından bizzat sunuldu. Bunun üzerine 09.06.2021 tarihinde Ticaret Bakanlığında İMKON Divan Heyeti ve Çimento üreticileri ile ortak bir toplantı yapılarak Bakan Bey tarafından üreticilere fiyatlara düzenleme yapılması telkininde bulunuldu. Ancak kartel oluşturmuş 3-5 şımarık çimento patronları o gün bantta 300 TL/ton civarında olan çimento fiyatını şu anda 450-500 TL/ton civarlarına ulaştırmıştır. Bu vurdumduymazlık üzerine yaptığımız girişimlerden netice alınmamasından ötürü geçtiğimiz günlerde YAPILAN İMKON TÜRKİYE İNŞAAT SEKTÖRÜ İSTİŞARE TOPLANTISINDA dernek başkanlarının oy birliğiyle iş durdurmaya gidilmesi kararını almıştık” dedi
Atılgan Sert, “Ülke çapında bu kartelcilere karşı bugün gösterdiğimiz birlik ve beraberlik 6 milyon kentsel dönüşüm ihtiyacı bulunan, en temel ihtiyaçlarımızdan konut edinme(barınma) ihtiyacı ve sektörde hep birlikte ekmek yediğimiz yüzbinlerce çalışan adına çok büyük önem taşımaktadır. Bizler bu tepkiyi hükümete değil 3-5 tane çoğu yabancı çimento kartelcilerine karşı verdiğimizi unutmadan görüş, fikir ve siyasi duruş ayrımı olmaksızın her meslektaşımın bu tepkiye katılması umarım üzerinde hassasiyetle durduğumuz konunun düzeltilmesine etki edecektir” diye konuştu.
 

Bu haber 504 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum