BUGÜNLERDE ÖLÜMÜ SIKÇA HATIRLIYORUZ !
Reklam
Enes Gürel

Enes Gürel

BUGÜNLERDE ÖLÜMÜ SIKÇA HATIRLIYORUZ !

10 Nisan 2020 - 12:34

Kıymetli okurlar,
 

“Her ümmetin bir eceli vardır. O ecel geldiğinde, ne bir ân erteleyebilirler, ne de öne alabilirler.”(Kur’an-ı Kerim)
 

Cenab-ı Allah nasıl ki hayatı bir imtihan vesilesi olsun diye yarattıysa ölümü de aynı şekilde bir imtihan olsun diye yarattı. Görünürde bize acı veren, sevdiklerimizi yanımızdan alan, nice pişmanlıklara vesile olan ölüm aslında büyük bir nimettir. Cenab-ı Allah bu büyük nimetten faydalanmayı hepimize nasip etsin.
 

Günah işlemekten, harama bulaşmaktan, isyan etmekten çoğu kez bizi ölüm ve ondan sonra ki hesap endişesi korur. Ve böylece ölüm bizim için bir nimet haline gelir. Bu nimeti iyi değerlendirmeli, hesabını veremeyeceğimiz şeyleri terketmeliyiz.
 

Kaç yaşında olursak olalım bir gün ölümün bize uğrayacağını ve o kapıdan her canlının mutlaka gireceğini bilmek aslında insanın ruhunu kötülüklere karşı dizginleyen ve iyiliklerle besleyen bir ilaçtır, iman esasıdır. Bu ilaç yeteri kadar alındığında Allah dışında hiçbir şeyden korkmayan Müslüman şahsiyet kemale ermiş olacaktır.
 

Günümüzde kimi insanlar ölümü anmak istemezler. Ölümden kaçmak isterler. Ondan korkarlar. O kadar dünyevileşmişlerdir ki kalpleri bu hakikate kördür. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar. Evler, apartmanlar dikip, günlerini gün ederler. Etraflarında her gün ölen insanları gördükçe görmezden, okunan selaları da duymazdan gelirler. Oysa Cenab-ı Allah temel kanununu koymuştur tüm canlılar için:


“Her nefis, ölümü tadacak, sonra döndürülüp bize getirileceksiniz.” (Kur’an-ı Kerim)
 

Bugünlerde ölümü sıkça hatırlamamıza vesile olan Koronavirüs maalesef bize ister kabul edelim ister etmeyelim ama Cenab-ı Allah’ın açık net mesajıdır.Kabe’nin tüm müslamanlara kapalı olması,Cenab-ı Allah evleri ibadete kapalı,sokaklara çıkmak yasak,sarılmak yasak,aynı masada yemek yasak,oturmak yasak bunun ne gibi izahı olabilir ki…
 

Ülkemizde günde yaklaşık 50 kişi hayatını kaybediyor.Akşam olmasın da Sağlık Bakanı ölüm sayısını açıklamasın diye dua eder duruma geldik.
 

Koronavirüs’ün ilacını bulduk diye yalan yanlış haberler ortalıkta dolaşıyor.Kimileride bilim ile ilimi karıştırıyor.Allah istemedikten sonra hiçbir doktorun bunun ilacını bulması imkansız.Her kapının kilidi Allah’a geliyor.Allah bizleri değişik şartlarda imtihan eder bu seferki imtihanı sadece bizleri değil tüm dünyayı aynı anda aynı sıkıntıyla imtihan ediyor.Bizlerde bu beladan sağ çıkarsak büyük ders çıkaracağız.


Ramazan ayına sayılı günler kala inşallah duamızdır.Allah’ım ilk teravih namazını ümmet olarak hep beraber kılmayı bizlere nasip eyle.Bizlere yeniden evinin kapılarını aç bizleri sana kul,habibine ümmet eyle.


Affet bizleri Ya Rab !
 
Kalın sağlıcakla…
 

Bu yazı 2547 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum